اخبار > لیله الرغائب شب اجابت آرزوها
 


لیلة الرغائب چگونه شبی است؟
لیله الرغائب شب اجابت آرزوها

ارسال به دوست نسخه چاپي تاریخ درج خبر:1397/01/02

از جمله شب های بزرگ و با عظمت ماه رجب شب جمعه اول این ماه است که لیله الرغائب یعنی شب آرزوها نام دارد. شب آرزوها یکی از برترین شب‌های رجب است که در آن فرشتگان بر زمین نزول می‌کنند تا رحمت الهی را به جامعه بشری عرضه کنند.

به گزارش پایگاه خبری دانشجو معلم stnn، اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند.  آنطور که از رسول اکرم(ص) نقل شده است، در شب اولین جمعه از ماه رجب پس از آن که یک سوم از شب می‌گذرد تمامی فرشتگانی که در آسمان‌ها و زمین هستند، در کعبه و اطراف آن جمع می‌شوند؛ در این هنگام خداوند آنان را مورد خطاب قرار ‌داده و می‌فرماید: «ای فرشتگان من! هر چه می‌خواهید از من بخواهید»؛ فرشتگان نیز برای مؤمنین از خداوند طلب حاجت می‌کنند.

مؤمنان که از مهربانی و بخشندگی پروردگار خویش آگاهند و می‌دانند که هیچ کس به اندازه ‌او صلاحشان را نمی‌خواهد، در این شب همه‌ی تعلقات دنیوی خود را رها می‌کنند و با تضرع، تنها به معبود حقیقی خود رجوع می‌کنند و با بیان مشکلات و دردهای خود در محضر خداوند، حاجات خود را از او طلب می‌کنند.

پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند: "خداوند بزرگ به جوان عبادت‌پیشه، نزد فرشتگان افتخار می‌کند" بنابراین، لیلة‌الرغائب فرصتی ناب و استثنایی است که جوانان با قلب‌های پاک و زلال‌شان به درگاه احدیت پناه برند و با او راز و نیاز کنند.

برای این شب عملی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ذكر شده است كه فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

روز پنج شنبه اول آن ماه  - در صورت امكان و بلا مانع بودن -  روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده ركعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذكر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائكة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذكر "سبوح قدوس رب الملائكة والروح" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

پیامبر اكرم( صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی.

میّت می‌پرسد تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند.

امید آن است كه در پایان این نماز با فضیلت، محتاجان به دعا را فراموش نكنید

" التماس دعا"

برگرفته از مفاتیح الجنان

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

آخرین اخبار
درباره ما
ارتباط با ما