دوشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٧٥٥٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٨
 
دکتر قنبری همدانی در نهمین طرح ضیافت رضوی:
انقلابی که پشیمانان از انقلاب را کنار بزند، رسالت جوانان امروز است/ مسئولان تکلیف بیکاری را روشن کنند، مردم خودشان تکلیف ترامپ را تعیین می‌کنند
استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: این انتظار که چون جمهوری اسلامی هستیم همه چیز باید برپایه عدالت و سلامت بگردد و همه افراد، تراز مالک اشتر باشند درست نیست، اما این به‌معنای واگذاری امور نیست و برپایی انقلابی که پشیمانان از انقلاب را کنار بزند، رسالت جوانان امروز است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حشمت‌الله قنبری همدانی، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام، ۲۳ مردادماه در جمع فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه‌های کشور در مشهد گفت: حتی اگر انقلاب اسلامی در روز بعد از پیروزی هم برچیده می‌شد و تنها یک روز عمر می‌کرد، باز هم از معجزات اسلام و مفاخر ملی ایرانی‌ها به شمار می‌رفت.

انقلاب اسلامی، ننگ دست نشاندگی را از هویت زمامداری ایران پاک کرد
وی ادامه داد: تاریخ حکومت ایران حتی پیش از اسلام هیچگاه دست نشاندگی را تجربه نکرده بود، اما به اتفاق همه مورخان، پهلوی‌ها این ننگ را بر دامن تاریخ ایران نشاندند و انقلاب اسلامی ننگ دست نشاندگی را از فرآیند تاریخ زمامداری ایران پاک کرد.

قنبری همدانی افزود: امام خمینی(ره) افزون بر این خدمت بزرگ به هویت زمامداری ایران، نظام جمهوری اسلامی را نیز با چشم انداز سپردن پرچم آن به دست امام زمان(عج) تأسیس کرده و نظام سلطه دوقطبی شرق و غرب را برهم زد، آن هم در سن و سال بازنشستگی.

وی با اشاره به هجمه‌ها و توطئه‌های متعدد اردوگاه استکبار علیه نظام اسلامی طی ۴۰ سال گذشته، تاکید کرد: مردم هزینه‌های سهمگینی برای حفظ انقلاب داده‌اند و کاری که ملت ایران در دوران ۱۰ ساله حضور امام خمینی بعد از پیروزی انقلاب، انجام داد، هیچ امتی در کنار انبیا و اولیا انجام نداده است. اگر همین نسل جوان در کنار امیرمؤمنان علی(ع) بودند مسیر تاریخ عوض می‌شد.

انقلاب اسلامی حتی یک ثانیه هم به دست نااهلان نیفتاده است/ افتخارآفرینی‌های نسل جدید، سند صحت و سلامت انقلاب است
معاون سابق بنیاد مستضعفان با اشاره به این وصیت امام خمینی(ره) که «چه باشم چه نباشم نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد»، تصریح کرد: تاکنون انقلاب اسلامی حتی یک ثانیه هم به دست نااهلان نیفتاده است، چرا که کینه و عداوت آمریکا با ایران نه‌تنها کم نشده بلکه بیشتر هم شده، در حالی که اگر انقلاب از مبانی خود فاصله گرفته بود، به‌صورت طبیعی باید رابطه نظام سلطه با ما بهتر می‌شد.

وی خطاب به دانشجویان اضافه کرد: سند صحت و سلامت انقلاب، شما هستید؛ اگر انقلاب به دست نااهلان افتاده بود، در همین نظام غلط و پرابهام تعلیم و تربیت کشور شما باید یا حرف ترامپ را می‌زدید یا ابوبکر بغدادی را، ولی نه‌تنها حرف آن‌ها را نمی‌زنید، بلکه در مقابل آن‌ها مدعی عدالت هم هستید. لذا هیچ یک از سیاست‌های استکباری در قلمرو اسلام به سرانجام مطلوب نرسیده است.

قنبری همدانی با اشاره به آثار و برکات انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل گفت: امروز اسرائیل با وجود ۲۴ تریلیون دلار هزینه طی ۴۰ سال گذشته، بدست اندکی فلسطینی که متاثر از انقلاب اسلامی هستند حبس شده و نتوانسته حاکمیتش در قلمرو اسلام را تثبیت کند. همچنین جوانان ما در سوریه،  داعش را به‌عنوان قله صدام حسین که تا بن دندان مسلح و ۱۱۲ کشور آماده به رسمیت شناختن آن بودند به زمین زده و کار پدرانشان در دفاع مقدس را تمام کردند؛ حماسه‌ای که غیرت‌های یخ زده را آب کرد و ما را به نجابت اولیه برگرداند.

این استاد دانشگاه، حضور میلیونی جوانان در راهپیمایی اربعین حسینی و فرونشاندن پهباد فوق مدرن آمریکایی را از دیگر مظاهر ادامه مسیر صحیح انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: کشور در قبضه قدرت جریان دینی است و هر جا کار را به انقلابی‌ها سپرده‌ایم، نقطه عزت ما بوده است. در عین حال طی سال‌های پس از انقلاب، مواردی بوده که اداره امور را به نااهلان سپرده و ضربه خورده‌ایم. بنابراین انقلاب در نگاه کلی با همه صلابتش رو به پیشرفت است، ولی بی‌مبالاتی‌هایی هم وجود دارد که گردن انقلاب را گرفته و تنفسش را سخت می‌کند.

انقلابی که پشیمانان از انقلاب را کنار بزند، کار جوانان امروز است
وی با اشاره به این هشدار امام خمینی به مسئولان که «یوم اللهی نشود که شما میان مردم جایگاهی نداشته باشید»، یادآور شد: این انتظار که چون جمهوری اسلامی هستیم همه چیز باید برپایه عدالت و سلامت بگردد و همه افراد تراز مالک اشتر باشند درست نیست، چنانکه زمان ائمه اطهار(ع) هم این مهم میسر نشد. در عین حال این به معنای افسارگسیختگی و واگذاری امور نیست؛ امام انتظار انقلابی توسط جوانان امروز را دارد که پشیمانان از انقلاب را ساقط می‌کند.

قنبری همدانی اضافه کرد: برخی با خیال خام خود فکر می‌کنند اگر جریان مخالفتی در اعتراض به بی‌عدالتی‌ها در کشور ایجاد شود، اسلام آسیب می‌بیند، در حالی که به عکس اسلام با این اعتراضات صیانت می‌شود. جای سوال است که چرا لذت این همه غرور انقلاب و شوق و اشتیاق مردم، یک عده را اذیت می‌کنتد و به دنبال عدم تثبیت این هویت غرورآفرین هستند.

معاون سابق بنیاد مستضعفان  با بیان اینکه چون تأمل در مبانی و مفاهیم انقلابی و اسلامی، کمرنگ شده است، یک عده هنوز بر مسند ننشسته، کاملا متحول می‌شوند، خاطرنشان کرد: پیام نامه امیرمؤمنان علی(ع) به مالک اشتر که به دلیل شهادت مالک، حتی برای یک ثانیه هم عملیاتی نشد، این است که هر که مانند و در جایگاه مالک است باید به مفاد این نامه عمل کند. اما تاکنون چند نفر از مسئولان ما این نامه را خوانده‌اند؟ چه رسد به اینکه عمل کنند!

کشورداری در تراز دین را بلد نیستیم/ دستورات دینی، نسخه اجرایی و عملیاتی هستند، نه اخلاقی
وی با تأکید براینکه جز این نامه ۱۶صفحه‌ای، نسخه دیگری برای کشورداری لازم نیست، یادآور شد: بخش مهم گرفتاری‌های جامعه ریشه در این دارد که مسئولان، کشورداری در تراز دین را بلد نیستند؛ قانون باید مانند نامه امیرمؤمنان علی(ع)، شفاف و روشن و در عین حال مجمل باشد، نه کتاب بیست جلدی.

قنبری همدانی با اشاره به اینکه امیرمؤمنان علی(ع) در نامه خود به مالک، امر می‌کنند نه خواهش، ابراز کرد: اشکال اساسی ما این است که دستورات خدا را نسخه اخلاقی می‌دانیم و  کشور را برپایه میثاق ملی یعنی قانون اداره می‌کنیم، نه دین و قرآن. در انتخابات به‌جای معیارهای قرآنی، از روی تعصبات و تسویه حساب‌های فردی و جناحی به افراد رأی می‌دهیم و طبیعی است که اولین مولود لجاجت و تعصب، خیانت باشد.

اقتصاد باید مردمی باشد
وی ادامه داد: حضرت همچنین در نامه خود می‌فرمایند «مال خدا را جمع کنید»، یعنی مردم باید وضع مالی خوبی داشته باشند و اقتصاد دست آن‌ها باشد، نه اینکه ۷۰درصد اقتصاد دست دولت باشد که فساد انگیز شود.  از نگاه دین و انقلاب اسلامی، مردم باید ولی نعمت باشند نه اینکه دولت جای ملت بنشیند.

این استاد دانشگاه با تأکید براینکه انقلاب بزرگی که در سطح جهانی، صولت استکبار را در هم شکسته است، نباید در تأمین معیشت مردم دچار مشکل باشد، خطاب به مسئولان افزود: نگویید نمی‌گذارند کار کنیم، بگویید بلد نیستیم مطابق آموزه‌های دینی کار کنیم؛ هر دولتی می‌آید هشت سال منابع کشور را به بازی می‌گیرد و می‌رود. به بهانه نیمه خصوصی بودن از محاسبات دیوان خارج می‌شوند ولی عملا دولتی اداره می‌شوند.

شما تکلیف بیکاری را روشن کنید، مردم خودشان تکلیف ترامپ را تعیین می‌کنند
 قنبری همدانی با اشاره به فراز دیگری از نامه امیرمؤمنان(ع) مبنی بر جهاد با دشمنان مردم، گفت: جهاد با دشمنان مردم یعنی شناخت مواضع موردهجوم دشمن از جمله عرصه اقتصاد و معیشت؛ دولت‌ها بدانند ترامپ و دشمنان بیگانه را خود مردم تعیین تکلیف می‌کنند، چنان که تکلیف صدام و داعش را معین کردند و آن‌ها باید به فکر رفع معضلات داخلی از جمله بیکاری و تورم و رفع پریشانی‌های مردم باشند.

وی با بیان اینکه زمانی مسئولان موفق می‌شوند انقلابی عمل کنند که با مفاهیم حکومت داری امیرمؤمنان علی(ع) مأنوس باشند، افزود: اینکه حضرت می‌فرمایند «استصلاح اهلها» یعنی آنقدر امکانات و آسایش به مردم بده که خودشان، خود را اصلاح کنند، نه اینکه حکومت در صدد اصلاحشان باشد.

اگر مسئولان انقلابی باشند مشکلات کشور در کمتر از یک سال حل می‌شود
 این پژوهشگر تاریخ با اشاره به نجومی بگیران و اختلاس گران که حیثیت نظام مدیریتی کشور را شکسته و توجه جوانان را به رفتارهای بی‌پایه و مبتذل کشانده‌اند، اظهار کرد: اینها برای غفلت درست کردن از کارویژه‌های انقلاب است و این گره با دست شما جوانان باز می‌شود؛ مشروط بر اینکه مفاهیم را بشناسید و کار علمی تشکیلاتی داشته باشید. به جرات می‌توان گفت اگر امور و ارکان کشور، انقلابی اداره شوند، مشکلات کشور در کمتر از یک سال حل می‌شود.

دخالت رئیس جمهور در عزل و نصب رئیس صندوق بازنشستگی اشباه محض است
وی درباره انتصاب یک نجومی بگیر به ریاست صندوق بازنشستگی کشور گفت: نسبت به اصل و فرع رفتارهای نظام اداری کشور نگاه مطلوبی ندارم؛ باورم این نیست که انتصاب شایسته منوط به سوابق است، اما اینکه یک نفر را می‌گذارند و در کمتر از ۱۰۰ روز برکنار می‌کنند یعنی ناتوانی مقامات ارشد که مبنای درستی برای انتخاب ندارند و گوششان هم به حرف نخبگان بدهکار نیست.

وی صندوق بازنشستگی کشور را از مصادیق خصولتی سازی اقتصاد معرفی و تصریح کرد: این صندوق زیرنظر وزارت رفاه است و دخالت مستقیم رئیس جمهور در عزل رئیس آن معنایی ندارد؛ اگر صندوق مال مردم است بگذارید نمایندگان مردم، ریاست آن را انتخاب کنند و اگر دولتی است چرا سرمایه‌اش مال مردم است؟

درک مفاهیم انقلابی لزوما به معنای التزام عملی به آن‌ها نیست
قنبری همدانی در پاسخ این پرسش که چرا ساختارهای انقلاب طوری نبوده که جای رشد برای مفسدان نباشد، خاطرنشان کرد: انقلاب یک مفهوم مبنایی است که هیچ کس نمی‌تواند شادابی‌اش را بگیرد؛ الزاما درک کردن و فهمیدن این مفهوم به معنای عمل کردن به آن نیست، زیرا همیشه عالم بودن دلیل بر عامل بودن نیست. یک عده با اینکه دستاوردهای رفتار انقلابی را هم دیده‌اند نه تنها انقلابی عمل نمی‌کنند بلکه پشیمان هم هستند.

وی، غفلت از پردازش و تولید محتوای نو به نو را از غفلت‌های تاریخی انقلابی‌ها برشمرد و گفت: در عین حال هنوز هم این نقص قابل جبران است و نباید بگذاریم به اصل انقلاب صدمه بزند. ما در کشور با جهل الرجال مواجه هستیم نه قحط الرجال؛ چون معیارهای انتخاب، حزبی و جناحی است. طبعا در هر جناحی آدم‌های به درد بخور کنار می‌مانند و هدر می‌روند.

برداشتمان از تعالیم دینی، کاربردی نیست
معاون سابق بنیاد مستضعفان درباره رابطه بین تدوین الگوی عدالت اسلامی و تحقق آن میان کارگزاران نظام خاطرنشان کرد: عدالت یک مفهوم زلال و روشن است، اما اشکال اینجاست که برداشتمان از تعالیم دین و مفاهیم ارزشی، برداشت راهبردی و کاربردی نیست، لذا نه‌تنها عرصه سیاست و اقتصاد بلکه زندگی‌های خانوادگی‌مان هم تناسب چندانی با موازین دینی ندارد.

تغییر سبک زندگی؛ بزرگترین مصیبت تحمیل شده به جامعه
وی، تغییر سبک زندگی مردم را یک اشکال مبنایی و بزرگترین مصیبت تحمیل شده به جامعه بعد از پیامبر(ص) دانست و افزود: در عصر رسالت اگر کسی ۲۰ درهم از بیت‌المال می‌گرفت (در شرایطی که برای زندگی ماهانه ۹۰ درهم لازم بود)، به محض اینکه حتی ۱۵ درهم صاحب درآمد می‌شد، به نفع دیگران، دیگر حاضر نبود از بیت‌المال دریافتی داشته باشد، اما تغییر سبک زندگی بعد از سقیفه به جایی رسید که حتی نجومی بگیران هم از بیت‌المال دریافت داشتند؛ و حاصل این سبک انحرافی، این شد که  بستن دست امیرمؤمنان علی(ع) و هجوم به خانه وحی و بعدها بریدن سر پسر رسول خدا، عیب شمرده نشود.

قنبری همدانی یادآور شد: امروز نیز تغییر سبک زندگی که مسئولان ایجاد کرده‌اند باعث شده است خیلی‌ها گناه را گناه ندانند و کارکردهای مفاهیم عوض شده است. بنابراین ما در نظریه پردازی مشکل نداریم، بلکه در کارکردها و راهبردها در میدان عمل گرفتار هستیم و این معضل با فضای هیجانی درست نمی‌شود، بلکه فکر و کار تشکیلاتی می‌طلبد.

وی ادامه داد: امروز نیازمند نیروهای ورزیده برای عملیاتی شدن افکار و تئوری‌های والایمان هستیم؛ مزیت کار تشکیلاتی، تربیت نیروی تشکیلاتی و دارای فکر منقح است، به گونه‌ای که اگر توانست، خودش امور را درست اداره کند و اگر نتوانست به درست اداره شدن کشور کمک کند.

مشکلات معیشتی باید زیربنایی حل شود
این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه نباید عدالت را با مساوات اشتباه کرد، در پاسخ اعتراض دانشجویان نسبت به درآمدش افزود: این حقوق را بعد از سال‌ها تلاش حق خود می‌دانم؛ اسلام در هیچ جا با زندگی برخوردار مخالف نیست؛ تنها زمامداران نباید با اختلاف فاحش از طبقه محروم جامعه زندگی کنند. مشکلات معیشتی باید زیربنایی حل شود، نه اینکه بگوییم حالا که همه جا بخور بخور است، ما نباید برخوردار زندگی کنیم و سهم خود را به محرومین بدهیم.

وی در پاسخ پیشنهاد یکی از دانشجو مبنی بر اینکه هر کس هرچقدر نیازش است باید حقوق بگیرد و نه بیشتر، تأکید کرد: نمی‌شود گفت هر کس هرچقدر نیاز دارد بردارد، زیرا امیال و خواسته‌های انسان قابل کنترل نیست. بلکه می‌بایست دریافت‌ها و پرداخت‌ها ضابطه‌مند شود. اینکه بگوییم فساد در همه جای کشور نفوذ کرده، بی‌انصافی است؛ ما خدمتگزاران صدیق و پاکدست هم داریم که در این شرایط، کشور را با خون جگر اداره می‌کنند.

قنبری همدانی به دانشجویان یادآور شد: یکی از آفت‌های رایج در  دانشگاه، فقد تربیتی  و حرف را در جایگاهش نزدن است که باعث زیرسوال رفتن خودمان می‌شود؛ عدالت در رفتار یعنی حرف هیجانی و غیرمودبانه نزدن، به گونه‌ای که بیان ما به منظور اصلاح باشد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو